Zdravotnické odbory kvůli hrozící krizi ve stávkové pohotovosti

Zdravotnické odbory vstoupily dnes do stávkové pohotovosti. Chtějí od politických stran slyšet, jak budou po volbách řešit kritické problémy resortu. ČTK to dnes řekla předsedkyně odborů Dagmar Žitníková. O vyhlášení stávkové pohotovosti rozhodla výkonná rada svazu. K problémům resortu uspořádá v pátek tiskovou konferenci Českomoravská konfederace odborových svazů. 

Ve stávkové pohotovosti jsou od minulého pátku odboráři v pražské Nemocnici Na Bulovce, nespokojeni jsou odboráři v řadě nemocnic i v lázních. Odborový svaz jejich kroky podporuje. 
    
"Výkonná rada vyhlášením stávkové pohotovosti reaguje na neřešené naléhavé problémy ve zdravotnictví, včetně lázeňství, a v sociální péči. Na kritickou situaci, kdy mnoha nemocnicím hrozí krach, některé lázně již zkrachovaly a další jsou vážně ohroženy, odborový svaz opakovaně upozorňoval ministra zdravotnictví Martina Holcáta, premiéra Jiřího Rusnoka a na jednání tripartity i další ministry," uvedla Žitníková. 
    
Odbory podle ní už dostaly od premiéra odpověď na dopis, který mu psaly zhruba před měsícem. Podle Žitníkové ale byla neuspokojující. "Pan premiér v dopise napsal, že deficit zdravotnictví bude letos osm miliard korun, přesto vláda přidává příští rok na úhradách za státní pojištěnce pouze 4,7 miliardy, to nestačí," řekla. 
    
Obdobně vážná jako ve zdravotnictví a lázeňství je podle Žitníkové situace v pobytových zařízeních sociálních služeb. Výkonná rada ji pověřila, aby se dotázala předsedů politických stran, které pravděpodobně zasednou v Poslanecké sněmovně, jak konkrétně budou kritickou situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách řešit. Dopisy s otázkami už svaz dnes odeslal.
 
zdroj: ČTK