Babiš: Spory okolo zemědělství jsou problémem ČSSD, nikoliv ANO

Spory okolo ministerstva zemědělství jsou podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše problémem sociální demokracie, nikoliv jeho strany. Média prý věc neinterpretují správně. Řekl to dnes novinářům při příchodu na jednání poslaneckého klubu a dalších orgánů ANO, které poté schválily koaliční smlouvu. Zda by lidovci zvládli řízení nabízených ministerstev dopravy a práce a sociálních věcí, Babiš neví. Šéf KDU-ČSL večer ČTK řekl, že jeho strana nechce měnit směřování českého zemědělství. 

"To je problém ČSSD, to není jako že my říkáme. Já myslím, že v těch médiích to nebylo správně interpretováno. To není náš problém, to je problém pana (Bohuslava) Sobotky," odvětil Babiš na dotaz, proč jeho strana odmítá, aby lidovci vedli resort zemědělství. Že má ANO takový postoj, přitom potvrdili jak zástupci KDU-ČSL, tak sociální demokracie. 
    
"Tak to je pro mě nová informace, protože ráno to pro ANO problém byl. Byl to pro ně problém několik dnů," uvedl v reakci na Babišova slova Bělobrádek, podle kterého byla ještě v tomto týdnu na stole nabídka ČSSD, aby měli lidovci buď ministerstvo zemědělství, nebo práce a sociálních věcí. 
    
Babiš, jehož firma Agrofert je významným zemědělským hráčem, se dnes také snažil vyvrátit spekulace, že se obává toho, že by lidovci upřednostňovali drobné zemědělce před velkými. "Prosím vás, v resortu zemědělství jsou jasná pravidla. Tam jsou dotace z Evropské unie, tam je to velice transparentní, nechápu vůbec, kdo mluví o nějakém střetu zájmů našem, protože tam není co ovlivňovat," řekl. 
    
S možným lidoveckým vedením ministerstva mají podle Babiše problém především zemědělci a Agrární komora. Její prezident Jan Veleba dnes o situaci krátce jednal se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a Bělobrádkem. Veleba měl podle Bělobrádka výhrady především k prvnímu místopředsedovi lidovců Marianu Jurečkovi, který je jedním z možných kandidátů na ministra zemědělství. Obával se prý, že by Jurečka pokračoval v politice ODS, která nebyla vstřícná k zájmům většiny členů Agrární komory, především k velkým vlastníkům a družstevníkům. 
    
"Co se týká obav Agrární komory, tak já je musím všechny odmítnout," řekl ČTK po schůzce Bělobrádek. "Já deklaruju, že k žádným zásadním změnám, které by ohrozily zájmy českého zemědělství, prostě nedojde," uvedl s tím, že jeho strana nechystá ani žádné velké personální změny na resortu. Veleba mu prý navíc řekl, že je pro komoru přijatelná programová část koaliční smlouvy. "My jsme zavázáni touto koaliční smlouvou, pokud vstoupíme do vlády, tak ji musíme naplňovat," podotkl také šéf lidovců. 
    
Veleba se prý také Bělobrádka zeptal, proč místo zemědělství neusiluje KDU-ČSL o ministerstvo pro místní rozvoj. To si však nárokuje ANO, což potvrdil i Faltýnek. Obě strany pak podle Bělobrádka uznaly, že byla chyba, že se dříve nekontaktovaly. Veleba ho prý pozval na příští sněm Agrární komory. 
    
Již v pondělí vedení Agrární komory označilo kandidáty KDU-ČSL na ministra zemědělství za nedostatečně odborně fundované. Naopak Asociace soukromého zemědělství výroky komory, která má být ze zákona apolitickou organizací, označila za lobbistický tlak. V čele resortu si prý zástupce lidovců dokáže představit. 
    
Faltýnek dnes vyslovil názor, že u resortu zemědělství je důležitá kontinuita při vyjednávání o financování z unijních prostředků. U jiných ministerstev podle něj kontinuita tak důležitá není. Babiš vyjádřil také přesvědčení, že pro lidovce, kterým se prý dostalo i nabídky ministerstva obrany, dosud byly prioritní otázky týkající se rodiny. 
    
Lidovci na dnešním koaličním jednání dostali nabídku ministerstva práce a sociálních věcí v kombinaci s resortem dopravy nebo životního prostředí. To jim ale vzhledem k požadavku na vedení ministerstva zemědělství nestačí a očekává se tak, že návrhy ve čtvrtek odmítne jejich celostátní výbor. 
    
Podle Babiše, který je spokojen se současným ministrem zemědělství v demisi Miroslavem Tomanem, by odchod lidovců z připravované vlády neprospěl její stabilitě, na druhou stranu by ale dohoda ve dvou byla jednodušší. Zároveň popřel spekulace, že by na jedné z dřívějších schůzek s ČSSD požadoval, aby jednání s lidovci již nepokračovala. 
 
zdroj: ČTK