Na Picka čeká jednání o gripenech i návrhy zákonů o vojácích

Hlavní úkoly, které čekají nového ministra obrany Vlastimila Picka, jsou jednání o budoucnosti stíhaček Gripen v českém letectvu, příprava změn zákonů o vojácích, restrukturalizace ministerstva a také stahování vojáků z Afghánistánu. Na tiskové konferenci po Pickově uvedení do funkce se na tom nový ministr shodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Dosavadní první náměstek na ministerstvu Picek také uvedl, že případné personální změny oznámí po Velikonocích. 

Picka dnes jmenoval do funkce prezident Miloš Zeman, vzápětí jej Nečas uvedl na ministerstvu. Předseda vlády resort dočasně řídil od prosince, kdy ministerstvo musela po pouhých osmi dnech ve funkci opustit vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Jmenování Picka se jí stále nelíbí, Nečas dnes ale její námitky označil za spíše osobní. "Pevně věřím, že tento problém zvládneme," podotkl. 

První místopředseda koaliční TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek od Picka v první řadě nečeká žádná překvapení. "To je jedna z hlavních výhod této nominace," podotkl. Ctí prý, že výběr ministra byl záležitostí předsedů politických stran. Nestranických odborníků ochotných se ministerstva ujmout navíc "nebyl zástup". 
    
Picek je podle Nečase schopen od prvních okamžiků plnohodnotně pracovat. "Je tady celá řada důležitých úkolů, které musí být splněny," řekl o Pickovi Nečas. Nový ministr podle něj resort natolik zná, že nedostane tradičních "sto dní hájení", ale jen "sto minut". 
    
Na prvním místě oba dva dnes uváděli dokončení složitých jednání se Švédskem o případném pokračování pronájmu nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen. Nečas zdůraznil, že není zájem na vleklých rozhovorech, už proto, aby české vzdušné síly věděly, co je v příštích letech čeká. O věci jednal minulý týden v Bruselu se svým švédským protějškem Fredrikem Reinfeldtem a čeká, že Picek bude v kontaktu se švédskou ministryní obrany Karin Enströmovou. 
    
Předseda vlády zopakoval postoj české vlády, že gripeny nejsou pro české letectvo jedinou alternativou, ač je s nimi armáda spokojená. "Nadbytek kapacity stíhacích letadel v Evropě v rámci NATO je poměrně značný a Švédsko a její zbrojovka Saab nejsou jedinými výrobci," upozornil. 
    
Do několika týdnů plánuje Picek dokončit a vládě předložit "balíček vojenských zákonů", především rozsáhlý návrh změny zákona o vojácích z povolání, která má kromě jiného řešit i problematiku platů. 
    
Postupovat také musí restrukturalizace ministerstva v jeho civilní i vojenské části. 
    
"Pro armádu je důležitým úkolem i postupné stažení z afghánské mise včetně přípravy na periodu, kterou pracovně můžeme nazvat postafghánskou," poznamenal předseda vlády. Picek připomněl, že kvalitní účast v misích je podle prezidenta Zemana jedním ze dvou základních úkolů české armády spolu s podílem na integrovaném záchranném systému. 
    
Picek se dnes po tiskové konferenci vyjádřil i ke svému předlistopadovému členství v KSČ. Do komunistické strany vstoupil během studií a byl jejím řadovým členem, řekl. Ze strany vystoupil v roce 1990. "Ale znovu opakuji, že nikdy mi tato minulost v činnosti a práci nebránila," dodal. 
    
Na obraně je po Pickově "povýšení" na ministra uvolněné místo jeho prvního náměstka. Podle Picka je jmenování náměstka v jeho kompetenci. "Ale samozřejmě tyto záležitosti budu konzultovat s předsedou vlády," řekl. 
 
zdroj: ČTK