Téměř 600 lidí se v Praze zúčastnilo Běhu pro gorily

Téměř 600 lidí včera v Praze vyběhlo na trať závodu s názvem Běh pro gorily, tedy charitativní akce zaměřené na záchranu goril nížinných ve volné přírodě. Organizátorům se letos povedlo vybrat částku 284.000 korun, což je zatím nejvíce v tříleté historii akce. Nejrychlejší běžec zdolal zhruba pětikilometrovou trasu za 21 minut a 35 vteřin.

Běžci startovali na Hradčanském náměstí, kde od nich pořadatelé vybírali startovné ve výši 500 korun a za tuto částku účastníci závodu získali kromě startovního čísla také originální gorilí masku, pamětní tričko a slevové kupony. Trať byla letos delší než v minulých letech, kdy byl cíl závodu na Staroměstském náměstí.

"Přeji vám všem gorilí úspěch!," odstartoval akci náměstek pražského primátora Ivan Kabický. Na trasu závodu se vydalo 528 mužů a žen všech generací, někteří účastníci měli s sebou i čtvernohé psí kamarády a na trati se objevilo také několik maminek s kočárky.

"Byl to příjemný závod, krásně jsem se protáhnul a ještě podpořil svoje nejoblíbenější zvířata," řekl ČTK jeden z běžců, který až do cíle doběhl s gorilí maskou na hlavě.

Získanými finančními prostředky bude podpořen projekt Toulavý autobus. "Jeho cílem je vozit děti z pralesních oblastí do Limbe Wildlife Centre, kde absolvují vzdělávací program a setkají se s gorilou jinak než na talíři," upřesnil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Běh za záchranu goril se poprvé uskutečnil v roce 2003 v Londýně. Podobné akce se konají také v Amsterdamu, Los Angeles či Vancouveru. V Praze se loni vybralo 164.000 korun. Výtěžek byl věnován na vybavení strážců pralesa v kamerunské biosférické rezervaci Dja materiálem a technikou a na veterinární přístroje do záchranné stanice v Limbě.

Přestože jsou gorily chráněny zákonem, běžně je v Africe loví pytláci. Kvůli těžbě dřeva navíc mizí lesy, v nichž žijí. Podle odhadů je jich ve volné přírodě nanejvýš 200.000 a ochránci přírody se obávají, že zvířata budou do 20 let vyhubena.