V Česku celkem 7430 vykázání kvůli domácímu násilí, letos 1128

Policie v Česku už v 7430 případech odebrala klíče od bytu lidem, kteří doma ubližovali svým blízkým. Letos od začátku roku do konce října přikročila k vykázání za domácí násilí u 1128 osob. Vyplývá to ze statistik Bílého kruhu bezpečí. Tato organizace pomáhá obětem trestných činů. 

Opatření může policie používat od ledna 2007. Chrání jím ohrožené lidi před výpady za zavřenými dveřmi domovů. V posledních letech počet vykázání narůstal. Zatímco v roce 2008 policisté k tomu opatření přikročili v 679 případech, předloni jich bylo 1430 a loni 1405. 
    
Podle odborníků za tím není ani tak to, že by Češi a Češky byli agresivnější a víc své okolí týrali, i když krize, nezaměstnanost a nepříznivá situace mohou k většímu napětí v domácnostech přispívat. Důvodem může být ale také to, že policisté už mají s vykázáním zkušenosti, dokážou nebezpečí přesněji vyhodnotit a volí tento krok častěji, uvádějí experti z Bílého kruhu bezpečí. 
    
Od ledna 2007 do konce letošního října policie rozhodla o 7340 vykázáních. Víc případů za letošních deset měsíců než za celý loňský rok zaznamenala statistika na Vysočině. Bylo jich 58. Je to zatím vůbec nejvíc. Loni za celý rok to bylo 43 kauz, v roce 2010 pak 51. 
    
Policie může násilnické lidi vykázat na deset dní z domova i bez souhlasu těch, které ohrožují. Dodržování opatření musí také na místě několikrát zkontrolovat. Soud může desetidenní dobu agresorům prodloužit a zakázat jim přibližovat se k obětem. O to už ale ohrožení lidé musejí požádat. 
    
Odborníci i autoři zákona zdůrazňují, že zákaz přístupu domů na deset dní není trest pro násilníky či násilnice, ale je to ochrana obětí. Těmi se stávají většinou ženy. Násilí v rodinách často přihlížejí i děti, mnohé bývají terčem výpadů. 
    
Pracovníci intervenčních center poukazují na to, že se hněv obrací i proti rodičům a prarodičům. Podle představitelů sdružení Život 90 starší lidé mnohdy snášejí surové zacházení dlouhodobě, nesvěří se s ním a pomoc vyhledají až po čase. Mnohdy mají pocit, že ve výchově selhali, a nechtějí to ukazovat svému okolí, řekl ČTK už dřív šéf Života 90 Jan Lorman. 
    
Domácí násilí představuje dlouhodobé, opakované a stupňující se útoky jednoho člena domácnosti vůči druhému. Nemusí být jen fyzické. Může jít o psychické, sexuální či ekonomické násilí. 
    
Česko se pro svou právní úpravu inspirovalo před lety v Rakousku. Tam je možné násilné osoby vykázat z domova na 14 dní. Zástupkyně sdružení ROSA poukazují na to, že Rakousko má propracovanou i následnou pomoc. Fungují tam centra pro oběti i nabídka terapie pro pachatele. Ohroženým ženám a dětem jsou k dispozici azylové domy i 52 chráněných bytů. Sociální byt v případě potřeby pak poskytnou v krátkém čase radnice jednotlivých čtvrtí. V Česku sociální bydlení chybí.
 
Rok Počet
 
2007 862
2008 679
2009 778
2010 1058
2011 1430
2012 1405
2013* 1128
 
Celkem 7340
 
* údaje za deset měsíců 
 
zdroj: ČTK