Výstava orchidejí v pražské botanické zahradě

Sedmá tradiční výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana v Troji, která je vždy předzvěstí přicházejícího jara, byla zahájena ve čtvrtek 16. února a potrvá do neděle 4. března.

Letošní výstava je opravdu druhově bohatá. Bohatství, neuvěřitelnou barevnost a velikost šlechtěných hybridů doplňuje něžná krása botanických druhů orchidejí z celého světa. Letos budou orchidejím dělat společnost také zástupci čeledi broméliovitých, s nimiž se americké druhy orchidejí často v přírodě potkávají na podobných stanovištích.

Orchideje doplní výsadby ve všech třech částech skleníku - v sukulentní (ano, i v suchých a nehostinných oblastech najdeme v přírodě zástupce čeledi orchidejovitých), v části věnované nížinnému deštnému pralesu i v unikátní vysokohorské expozici skleníku. Informační panely, které výstavu doplňují, seznámí se základními vystavenými rody, jejich ekologií, zajímavostmi z jejich života i nároky na pěstování.

Součástí výstavy je i prodej. Návštěvníci mohou zakoupit nejnovější šlechtění orchidejí, a to i hybridy, které jsou vhodné k pěstování v našich bytech. V prodeji si samozřejmě přijdou na své i pokročilí pěstitelé.

Výstavu slavnostně zahájila radní hlavního města Prahy Helena Chudomelová, do jejíž kompetence spadají volnočasové aktivity, a spolu s ní zpěvačka a milovnice rostlin Marie Rottrová. Každá z dam po přestřižení pásky plné orchidejových květů do tropické části skleníku Fata Morgana vysadila dva úplně poslední výstavní exponáty. Helena Chudomelová nezvykle pruhovaný střevíčníkovec druhu Paphiopedilum rotschildianum, který patří k nejkrásnějším orchidejím. Je velmi vzácný, vyskytuje se na jediném místě světa - na svazích nejvyšší hory ostrova Borneo, na Mount Kinabalu. Roste ve specifických podmínkách roklí podél potoků ve výšce 500 - 1800 metrů nad mořem, kde bývá teplotní rozdíl mezi dnem a nocí až 15 °C. Je vzácný i v kultuře, protože není jednoduché ho pěstovat, a tak jen málokdy bývá příležitost obdivovat jeho květy. Paphiopedilum rotschildianum tedy patří k tomu nejvzácnějšímu, co budou moci návštěvnici na výstavě obdivovat.

Marie Rottrová vysadila kvetoucí Zygopetalum maxillare. Modré orchideje patří k nejvyhledávanějším rostlinám a navíc krásně voní a snadno se pěstují. Zygopetalum maxillare je orchidej z jižní Brazílie a Paraguaye, kde roste v horských mlžných lesích s vysokou vzdušnou vlhkostí a častými mlhami. Ačkoliv v přírodě bývá nejčastěji nalézána na stromech jako epifyt, v kultuře se tato orchidej pěstuje v květináči v drcené borové kůře. Její květy vydrží otevřené v plné kráse i několik týdnů.

Pro návštěvníky jsou o víkendech připraveny komentované prohlídky. Zkušení průvodci zájemce provedou výstavou a seznámí je s jednotlivými vystavenými taxony, jejich nároky na stanoviště i nutností ochrany těchto bezesporu zajímavých rostlin.

Pod terasou v nížinné části skleníku a ve vstupní hale je připravena výstava věnovaná významnému botanikovi a cestovateli Benediktu Roezlovi (1824 - 1885). I díky němu bylo popsáno množství zajímavých druhů rostlin, převážně orchidejí. Mnohé z nich po něm botanici pojmenovali. Věříme, že během výstavy vykvete Miltonia roezlii, která patří k druhům pojmenovaných o tomto u nás poněkud opomíjeném velikánovi.

www.botanicka.cz

zdroj: ČTK