Zeman: Členství v EU a NATO dává Česku garanci bezpečnosti

Přestože v Evropě a okolí existují válečná ohniska, členství v Evropské unii a NATO dává Česku garanci bezpečnosti. U příležitosti 100. výročí od zahájení první světové války to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Prezident také ocenil působení českých vojáků v zahraničních misích. Podle něj tím splácejí dluh, který Česká republika získala vznikem vlastního svobodného státu.  

"V našem okolí existují válečná ohniska, která se mohou přemístit až k nám, nebo mohou významně ovlivnit náš mírový život," řekl v památníku na pražském Vítkově Zeman. Zmínil konflikty v Afghánistánu, Iráku, Mali i na Ukrajině. "Jsem hrdý na to, že v Afghánistánu i jinde naši vojáci, novodobá generace našich veteránů, splácejí dluh, který jsme získali vznikem vlastní svobody, a bojují za svobodu druhých," uvedl.
 
EU je podle Zemana jednou z příčin, proč ve členských státech nevypukají války. "Jsem si vědom toho, že mír není něčím, co by nám bylo dáno navěky, a že je třeba za něj bojovat," uvedl. Dodal, že je povinností Česka, aby v unii i Severoatlantické alianci trvale přispívalo ke společné kolektivní bezpečnosti.
 
Slavnostního shromáždění a uctění památky padlých vojáků se kromě současné hlavy státu zúčastnili i bývalý prezident Václav Klaus, premiér Bohuslav Sobotka, někteří ministři, dále zástupci armády a diplomaté.
 
Po pietní akci na Vítkově se osobnosti v čele se Zemanem přesunuly pod pražský vrch, kde sídlí Vojenský historický ústav. Prezident v něm zahájil výstavu věnovanou životě na frontě v první světové válce. Při té příležitosti zmínil, že statisíce převážně mladých mužů v krvavých bitvách války zahynuly často zcela zbytečně kvůli chybným rozhodnutím svých velitelů. "Generálové se připravují na minulou válku," glosoval Zeman.
 
Podle ministra obrany Martina Stropnického znamenala první světová válka přelom v počtu obětí, zbraní i technologií použitých na obou stranách frontové linie.
 
Století od vypuknutí jedné z nejkrvavějších válek připomene také v podvečer v katedrále svatého Víta zádušní mše, kterou bude sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Zazní Requiem Wolfganga Amadea Mozarta.
 
První světová válka (do roku 1939 známá jako velká válka) trvala od roku 1914 do roku 1918. Rozbuškou pro hromaděné napětí na kontinentu se stal atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu 28. června 1914. O měsíc později vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku, na obě strany konfliktu se postupně přidávaly další nejen evropské země. První takto rozsáhlý mezinárodního válečný konflikt si vyžádal téměř 17 milionů životů. Spolu s pádem dvou středoevropských monarchií nepřímo pomohl vzniku nových států, mezi něž patřilo také Československo. Podle odhadů ve válce bojovalo na obou stranách konfliktu asi 1,4 milionu Čechoslováků, z toho asi 140.000 jich zahynulo.
 
zdroj: ČTK